Sociálno-ekonomický vplyv predoperačnej rehabilitácie pri totálnej endoprotéze kolena alebo bedrového kĺbu v cezhraničnej spolupráci.

O projekte

Totálna náhrada (t. j. totálna endoprotéza (TEP)) kolena alebo bedrového kĺbu je jedným z najčastejších a najinvazívnejších chirurgických zákrokov v ortopedickej chirurgii. Väčšina doterajších štúdií a projektov sa zameriava na optimalizáciu rehabilitačného procesu po TEP kolena/bedrového kĺbu s hlavným cieľom zlepšiť kvalitu života pacientov. Za posledných 20 rokov sa zvýšilo množstvo dôkazov v prospech používania predoperačných opatrení, ale ich aplikácia a metódy sa značne líšia a vo väčšine prípadov sa zameriavajú len na jednu metódu.

Náš inovatívny prístup sa zameriava na kombináciu vedeckých poznatkov, klinických skúseností a praxe projektových partnerov v rámci multimodálneho predoperačného programu môže optimalizovať klinický priebeh rekonvalesencie po TEP kolena/bedrového kĺbu. Novinkou je zaradenie pacientov do multimodálneho programu predpoperačnej rehabilitácie (t. j. rehabilitácie a prípravy pacientov pred samotnou operáciou), ktorý kladie dôraz na biopsychosociálne zložky predoperačnej rehabilitácie, čo by malo ďalej zlepšiť výsledky liečby a môže zároveň viesť k nákladovo efektívnejšej liečbe pacientov podstupujúcich TEP kolena/bedrového kĺbu.

Cieľom cezhraničnej spolupráce je vytvoriť komplexný PREHAB program vrátane informačných a vzdelávacích materiálov pre pacientov, do ktorého sa zapoja aj príslušné cieľové skupiny, najmä z oblasti primárnej a ambulantnej starostlivosti.

Tento program by mal individuálne zohľadňovať oblasti informovania/školenia, cvičenia, tréningu a terapie bolesti a umožniť optimalizáciu biopsychosociálneho prístupu v rámci predoperačnej rehabilitácie pacientov, ktorí podstupujú operáciu TEP kolena/bedrového kĺbu. Výsledky projektu by sa následne mali použiť na optimalizáciu klinických postupov v rámci liečby pacientov, pričom sa do tohto prístupu zahrnie aj sociálne modelovanie, skúsenosti používateľov a analýzy nákladovej efektívnosti, ktoré sa budú realizovať v rámci projektu.

Partneri projektu:

Ludwig Boltzmann Gesellschaft – Ludwig Boltzmann Institute for Rehabilitation Research

Univerzita Komenského – Fakulta sociálnych a ekonomických vied

NÖ Landesgesundheitsagentur – Iniciatíva Healthacross

Trvanie projektu: 01.09.2024 – 31.08.2027

Rozpočet projektu: 1 857 748,20 €

Financovanie z ERDF: 1 486 198,56 €

Novinky

Úvodné podujatie projektu, jeseň 2024

Úvodné podujatie projektu, ktoré zároveň vytvorilo vhodné podmienky pre začiatok sľubnej spolupráce medzi Dolným Rakúskom a Slovenskom, sa uskutočnilo 18. októbra 2024 v Dolnorakúskej krajinskej zdravotníckej agentúre v St. Pöltene. Hostia, ktorí sa zúčastnili na úvodnom podujatí, mali možnosť získať komplexný prehľad o cieľoch a prínosoch projektu. Po intenzívnej výmene skúseností počas úvodného podujatia sa všetci môžu tešiť na plánovanie ďalších projektových aktivít a spoločnú realizáciu projektu.

„Predstavený Interreg projekt „Cross-Prehab“ veľmi dobre odráža strategické zameranie, ktorým sa ako Ludwig Boltzmann Gesellschaft riadime. Stelesňuje princíp „veda pre spoločnosť“ prostredníctvom cezhraničnej medzinárodnej spolupráce v prospech Dolného Rakúska ako výskumnej a zdravotníckej lokality a jeho susedných regiónov. Tento konkurencieschopný projekt medzinárodnej spolupráce je jasným dôkazom excelentnosti v translačnom výskume. Spája a posilňuje inovačnú silu nášho regiónu a zároveň je cenným príspevkom k vedeckému pokroku,“ zdôraznila Karine Köhrer, zodpovedná vedúca programu v Ludwig Boltzmann Gesellschaft.

„Zdravie nepozná hranice. Projektom „Cross-Prehab“ vysielame ďalší signál v prospech posilnenia zdravotnej starostlivosti v Dolnom Rakúsku. Úzkou spoluprácou s našimi európskymi susedmi zabezpečujeme, aby pacienti na oboch stranách hranice profitovali z lepšej starostlivosti v blízkosti ich domova,“ zdôraznil Ludwig Schleritzko, krajinský radca zodpovedný za krajinské nemocnice v Dolnom Rakúsku.