Ecovisit SKAT – Zapojenie návštevníkov do ochrany biodiverzity v cezhraničnom regióne Slovenska a Rakúska

O projekte

Od novembra 2023 do októbra 2026 sa v rámci projektu „Ecovisit SKAT“ bude realizovať cezhraničná spolupráca viacerých organizácií na ochranu prírody. Na projektovom území Rakúska a Slovenska s ich cennými prírodnými územiami, ktoré sú senzibilné na negatívny vplyv ľudského faktora, rastie tlak návštevníkov a ľudia zo stále viac rastúcich miest Viedne a Bratislavy hľadajú oddych v prírode. V projekte Ecovisit SKAT sa návštevníci čoraz viac zapájajú do ochrany prírody.

Projekt má dva ťažiskové body:

Ponuky pre návštevníkov a ich usmerňovanie

  • Vytvorenie medziregionálneho výskumu návštevníkov s cieľom analyzovať motívy, záujmy a pôvod návštevníkov
  • Ďalší rozvoj zariadení pre návštevníkov, ako sú ekocentrá alebo tematické turistické trasy
  • Výstavy (putovné) sprevádzané hodnotením kvality s účasťou návštevníkov
  • Rozvoj environmentálnych didaktických programov a sprostredkovanie vzdelávacích materiálov
  • Zvyšovanie povedomia a práca s verejnosťou – pre širokú verejnosť a odborníkov (konferencie, publikácie, podujatia)


Renaturalizácia prírodných plôch na území projektu

  • Manažmentské opatrenia na renaturalizáciu, ako je zalesňovanie, pasenie a kosenie
  • Účasť dobrovoľníckych skupín a škôl na renaturalizačných prácach ako vzdelávacie opatrenie

 

Ako projektoví partneri Národného parku Donau-Auen sú do spolupráce na projekte Ecovisit SKAT zapojení Region Marchfeld, DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie a Štátna ochrana prírody SR.

Rozpočet projektu: 2.639647,32 EUR
Projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Financovanie z EFRR: 2.111717,86 EUR
Trvanie projektu: 01.11.2023 – 31.10.2026

Novinky

Ročná bilancia projektových partnerov

Dňa 7. novembra 2024 sa v Ekocentre Čunovo stretli zamestnanci štyroch partnerských organizácií, aby rok po začatí projektu Ecovisit SKAT prediskutovali doterajšie výsledky a koordinovali ďalšiu spoluprácu.

Projektový partner DAPHNE predstavil aktuálne plány projektu Citizen-Science (občianskej vedy) v rámci mesta Bratislava: S pomocou obyvateľov monitorovať živočíšne a rastlinné druhy. Okrem toho sa už mnohým školám poskytli programy a materiály na prírodovedné vzdelávanie. V Národnom parku Donau-Auen sa uskutočnili stretnutia niekoľkých fokusových skupín s návštevníkmi s cieľom získať podnety na prestavbu stálej expozície v zámku. Do tohto predbežného hodnotenia expozície boli zapojení aj odborníci na výstavy z iných inštitúcií. V súčasnosti intenzívne prebieha plánovanie výstavy.

Združenie Región Marchfeld informovalo o plánovanej štúdii návštevnosti, ktorá bude slúžiť na spočítanie cyklistov a chodcov v rôznych častiach projektového územia. Výsledné poznatky umožnia v budúcnosti ešte lepšie reagovať na toky návštevníkov. Štátna ochrana prírody SR pripravuje zlepšenie prírodovedných zariadení v meste Modra a v regióne okolo Bratislavy. Okrem iného sa vybavuje náučný chodník s novým obsahom informačných tabúľ a praktických stanovíšť.

Udalosti

Počúvanie prírody

Táto výstava vo vyhliadkovej veži Centra národného parku je zameraná na akustickú rozmanitosť druhov v Národnom parku Donau-Auen. Ochrana biodiverzity je ústrednou úlohou národného parku – patrí k nej aj akustická rozmanitosť, z ktorej predstavujeme malý úryvok. Výstavu si môžete pozrieť v centre národného parku schlossORTH do 1. novembra 2025. Pomocou sofistikovaných technických metód nahrávania a s podporou umelej inteligencie nám sprístupňuje rôzne zvuky.

Stanice sa zaoberajú zvukovými udalosťami v prostredí, ktoré sú pre človeka málo známe – od zvukov rýb, netopierov, vtákov a hmyzu až po pohyby v stromoch a zvuky v mŕtvom dreve. Ako znie psík obyčajný? Tieto zvuky sú možno nápadnejšie ako samotné malé živočíchy. Napriek tomu ich ešte nikto nikdy nepočul. Ďalšia stanica ukazuje volania netopierov, ktoré bežne nepočujeme. Stromy, ako napríklad lipy na turnajovom nádvorí hradu, musia piť vodu a ich žblnkotanie a šumenie môžeme počuť. Mŕtve drevo v lužných lesoch ukrýva obrovskú rozmanitosť druhov a na výstave môžete počuť larvy chrobákov, ktoré využívajú práve toto prostredie. Zvuky sú prítomné nielen nad nimi, ale aj vo vode: Naši hostia si môžu vypočuť dýchanie podvodných rastlín. Neoddeliteľnou súčasťou zvukov prírody sú aj hlasy vtákov. V závislosti od toho, čo chcú zvieratá vyjadriť, používajú rôzne zvuky. Volania, ktoré možno počuť v okolí vyhliadkovej veže, sa priebežne nahrávajú. Umelá inteligencia môže prevziať identifikáciu zvukov z prírody a podporuje výskum ich analýzou vo dne i v noci.

Každá krajina je zároveň zvukovou krajinou. Hostia môžu v expozícii zažiť doplnkový pohlcujúci ekologický zvukový zážitok. Okrem zvukovej roviny poskytujú dodatočné informácie ako sprievodca aj videoprojekcie.